Darmowa dostawa od 599,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dezynfekcja narzędzi stomatologicznych

2020-05-08
Dezynfekcja narzędzi stomatologicznych

W celu zabezpieczenia personelu zajmującego się przygotowaniem sprzętu (np. myciem) i otoczenia przed zanieczyszczeniem drobnoustrojami oraz niedopuszczenia do zasychania materiału biologicznego, narzędzia bezpośrednio po użyciu należy zdezynfekować, zanurzając w roztworze środka dezynfekcyjnego lub myjąco-dezynfekującego. Do tego celu używa się wanienek z tworzyw sztucznych z cedzakiem i przykrywką. Środek dezynfekcyjny musi mieć odpowiednio dobrane parametry działania (zakres działania, stężenie, czas kontaktu) i musi być właściwie przygotowany.

Warunkiem uzyskania właściwego efektu dezynfekcyjnego jest umożliwienie dostępu czynnika dezynfekcyjnego kontakt całej powierzchni ze środkiem dezynfekcyjnym poprzez całkowite zanurzenie sprzętu, wypełnienie wąskich świateł, usunięcie pęcherzyków powietrza i utrzymanie przez wymagany do określonego zakresu działania czas.

Po dezynfekcji wstępnej należy starannie umyć narzędzia. W warunkach gabinetów dentystycznych przeważnie stosuje się mycie ręczne lub w myjkach ultradźwiękowych. Urządzenia automatyczne są bardziej skuteczne, ale mniej powszechne.

Ze względu na powtarzalność procesu, możliwość jego walidacji i rutynowej kontroli oraz ograniczenie kontaktu personelu z ostrym sprzętem, najbezpieczniejszym i najbardziej polecanym sposobem postępowania jest poddawanie narzędzi po użyciu procesom mycia i dezynfekcji w automatycznych myjniach-dezynfektorach. Ogólne wymagania dotyczące myjni-dezynfektorów i akcesoriów przeznaczonych do mycia i dezynfekcji wyrobów medycznych w praktyce medycznej, dentystycznej, farmaceutycznej i weterynaryjnej określono w normie EN ISO 15883. Dopuszczane do pracy powinny być tylko te myjnie-dezynfektory, które przeszły pomyślnie testy typu zgodne z wymaganiami normy, mają znak CE, a procesy mycia i dezynfekcji zostały zweryfikowane przez walidację.

W myjniach-dezynfektorach można przeprowadzać:

  • dezynfekcję termiczną sprzętu odpornego na temperaturę (zakres temperatury 75-95°C zależnie od czasu),
  • dezynfekcję chemiczno-termiczną sprzętu termowrażliwego (poniżej 60°C, z użyciem środka chemicznego ? preparatu dezynfekcyjnego).

W gabinetach dentystycznych do mycia narzędzi mocno zanieczyszczonych lub o trudno dostępnych powierzchniach zaleca się stosowanie myjni ultradźwiękowych, jeżeli producent narzędzi dopuszcza takie postępowanie. W myjniach ultradźwiękowych można przeprowadzać oddzielnie procesy mycia i dezynfekcji lub proces jednoczesnego mycia i dezynfekcji chemiczno-termicznej (temperatura 60°C, czas działania 10-15 min, zależnie od preparatu) z użyciem preparatu myjąco-dezynfekującego.

W myjni ultradźwiękowej w tym samym czasie nie należy umieszczać narzędzi wykonanych z różnych materiałów, ponieważ sprzyja to korozji.

Mycie ręczne powinno być przeprowadzane w wydzielonym zlewie, w wyznaczonej części brudnej pomieszczenia lub, o ile to możliwe, w osobnym pomieszczeniu. Mycie sprzętu ma bardzo duży wpływ na końcowy efekt procesu wyjaławiania. Wykonane w dokładny sposób usuwa większość drobnoustrojów z powierzchni narzędzi i zawsze powinno poprzedzać proces sterylizacji. Narzędzia brudne, nawet przy zastosowaniu właściwych metod i parametrów sterylizacji mogą nie ulec wyjałowieniu. Sprzęt składający się z kilku części należy do mycia rozmontować, a sprzęt zawiasowy - rozłożyć. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na nacięcia metalu, kanaliki.

Proces dezynfekcji wstępnej zmniejsza ryzyko zagrożenia mikrobiologicznego, nadal jednak obowiązuje szczególna ostrożność przy obchodzeniu się z narzędziami. Należy założyć rękawice gospodarcze (z grubej gumy), fartuch z ceraty i okulary ochronne.

Po umyciu sprzęt należy wypłukać i wysuszyć. Nie można sterylizować sprzętu mokrego. Suszyć można papierowym ręcznikiem lub ciepłym powietrzem (suszarki, pistolety). Następnie należy sprawdzić, czy narzędzia są prawidłowo umyte, posegregować i opakować w odpowiednie opakowania sterylizacyjne.

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 267 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-05
Ekspresowa realizacja. Dziękuję
2023-06-14
oki
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel